Чи створив Бог зло?

Одного разу професор одного відомого університету поставив своїм студентам питання:

– Чи є Бог творцем всього сущого?

Один із студентів сміливо відповів:

– Так, є!

– Тобто, ви вважаєте, що Бог створив усе? – запитав професор.

– Так, – рішуче відповів студент.

– Якщо Бог створив усе, то Він створив і зло. А згідно з відомим принципом, що за нашими вчинками і поведінкою можна судити, хто ми є, ми маємо зробити висновок, що Бог є зло, – сказав на це професор.

Студент замовк, бо не міг знайти аргументів проти залізної логіки викладача. Професор, задоволений собою, похвалився перед студентами, що ще раз довів їм, що релігія – це міф, вигаданий людьми.

Але тут другий студент підняв руку і запитав:

– Можна, пов’язано з цим, поставити вам питання, професоре?

– Звісно.

– Професор, існує холод?

– Що за питання?! Звісно, існує. Вам не буває холодно?

Декілька студентів засміялися з простого питання свого товариша. Він же продовжив:

– Насправді холоду не існує. За законами фізики те, що ми вважаємо холодом, є відсутністю тепла. Тільки об'єкт, що випромінює енергію, можна вивчати. Тепло – це те, що змушує тіло або матерію випромінювати енергію. Абсолютний нуль (-273°C) – це повна відсутність тепла, і будь-яка матерія при такій температурі стає інертною і не здатною реагувати. Холоду в природі немає. Люди вигадайли це слово, щоб описати свої відчуття, коли їм не вистачає тепла.

Потім студент продовжив:

– Професор, а існує тьма?

– Звісно, існує, і ви це знаєте самі... – відповів професор.

Студент заперечив:

– І тут ви помиляєтесь, тьми також немає в природі. Тьма, насправді, є повною відсутністю світла. Ми можемо вивчати світло, але не тьму. Ми можемо використовувати прізму Ньютона, щоб розкласти світло на його складові і виміряти довжину кожної хвилі. Але тьму виміряти неможливо. Промінь світла може освітити тьму. Але як визначити рівень темряви? Ми вимірюємо лише кількість світла, чи не так? Тьма – це слово, яке описує стан, коли немає світла.

Студент продовжував:

– Скажіть, будь ласка, чи існує зло, про яке ви говорили?

Професор, вже не так упевнено, відповів:

– Звісно, я ж пояснив це, якщо ви, молодий чоловіче, уважно мене слухали. Ми бачимо зло кожен день. Воно проявляється у жорстокості людини до людини, в безлічі злочинів, що відбуваються повсюди. Тож зло все-таки існує.

На це студент знову заперечив:

– І зла також немає, точніше, воно не існує саме по собі. Зло є лише відсутністю Бога, так само як тьма і холод – відсутність світла і тепла. Це лише слово, яке використовує людина, щоб описати відсутність Бога. Не Бог створив зло. Зло – це результат того, що відбувається з людиною, в серці якої немає Бога. Це як холод, що настає при відсутності тепла, або тьма – при відсутності світла.

Професор замовк і сів на своє місце. Студента звали Альберт Ейнштейн. І ця історія справді трапилася з ним у часи його студентської молодості.